LATVIJAS NACIONĀLĀ IERAKSTU KOMPĀNIJA

katalogs

Lūcija Garūta. Klaviermūzika


darbi
1. Lūcija Garūta KONCERTS KLAVIERĒM UN ORĶESTRIM 35:58
2. Lūcija Garūta Prelīde si minorā 04:19
3. Lūcija Garūta Prelīde Mi mažorā 3:05
4. Lūcija Garūta Prelīde do diez minorā 2:54
5. Lūcija Garūta Prelīde Re bemol mažorā 1:43
6. Lūcija Garūta MEDITĀCIJA 4:39
7. Lūcija Garūta VARIĀCIJAS PAR LATVIEŠU TAUTAS DZIESMU “KARAVĪRI BĒDĀJAS” 19:18
8. Lūcija Garūta LELLĪTES AIJU DZIESMIŅA 1:30

Kopā:74:01

izpildītāji

Reinis Zariņš, klavieres

Liepājas Simfoniskais orķestris

Atvars Lakstīgala, diriģents

sērija
2
ierakstīts
2017
apraksts

Pieejams no 1. decembra

"Mūzika ir dvēseles elpa” — tā Lūcija Garūta. Un manā skatījumā viņa tā arī ir darījusi - rakstījusi, kad dvēsele neļauj nerakstīt.

Šis albums un mana sastapšanās ar Garūtas pasauli iesākās tieši pie Klavierkoncerta. Tas ir patiesi nozīmīgs un īpašs darbs latviešu klavierkoncertu vidū sava skaudrā patiesuma dēļ, un, lai arī ir skaidrs, ka tas ir ļoti personīgs vēstījums, es tajā brīžiem saklausu arī gluži kā visas tautas sirdssāpju balsi. Varbūt tas nāk no tautasdziesmu melodiju klātbūtnes, jo tās šajā mūzikā iegūst pārlaicīgus, universālus virstoņus. Līdzīgs spēks tautasdziesmas melodijai un vārdiem ir arī Variācijās, kuras stāv albuma otrā pusē kā monumentāla bākuguns. Abi šie lielizmēra darbi ir dzīva liecība autores neiznīdējamajai ticībai uz gaišu nākotni, pat ja tā atrodama tikai mūžībā.

Garūtas sievišķīgums un drosme, trauslums un spēks caurvij arī albumā iekļautās miniatūras. Četras Prelīdes ir Skrjabina krāsām tuvs tiešām meistarīgs opuss, kurš vienlaikus vieno un arī kontrastē tā četrus dažādos raksturus. “Meditācija” klavieru versijā ļauj atkal tikt tuvāk autores dvēselei. Un noslēdzošā pavisam mazā “Lellītes aiju dziesmiņa”"atnāca" pie manis pavisam (ne)jauši - reiz ciemojoties Garūtas dzīvoklī Rīgas centrā, es atvēru kādu viņas bilžu albumu un no tā izbira maza lapiņa ar šo dziesmiņu, ar zīmuli pavisam viegli uzskicēta. Un veltīta tai pašai meitenītei, kuras piemiņai 7 gadus vēlāk rakstīts Klavierkoncerts.

Šogad aprit jau 40 gadi, kopš Lūcija Garūta pati devusies mūžībā. Tāpēc es vēlos izteikt pateicību Garūtas māsas mazmeitai Dainai Pormalei, kura ar nerimtīgām sirdsrūpēm un mīlestību cauri gadiem ir nesusi Lūcīša gara mantojumu tālākām paaudzēm, arī man.

Īsi sakot, Garūta man atgādina dzīties palikt patiesam - un par to viņai paldies.

 

Reinis Zariņš

WordPress Lightbox Plugin